Reit im Winkl

Poměr sjezdovek (km)
21.1 21.1 2.2
Permanentka (den/týden)
29 eur / 233 eur
Sezóna
7. 12. 2018 – 7. 4. 2019

Německá romantika kousek za hranicemi

Malá horská vesnička s kostelíkem, starými domky a úzkými uličkami, položená na náhorní plošině s dalekým rozhledem, je velmi všestrannou zimní destinací. Pobyt si zde užijí nejen rodiny s dětmi. Reit im Winkl, situovaný mezi Kufsteinem a Salcburkem, je z velké části Česka pohodlně dostupný i na prodloužený víkend a víc než dostatečně rozmanitý. Lze se zde věnovat sjezdovému lyžování pro začátečníky i středně pokročilé, běžkování v údolí a na náhorních plošinách i sáňkování nebo vycházkám na sněžnicích, a to v malebné a proměnlivé horské krajině. Letovisko má velkou ubytovací kapacitu v penzionech a apartmánech, klidný turistický tep a nechybí mu ani bazén.

Středobodem areálu je mírná a rozlehlá pláň na rakouské straně, z níž se o něco strměji vypíná vrchol Steinplatte. Přímo z vrcholu se spouštějí zdejší nejnáročnější tratě – bezproblémové červené a jedna krátká boulová černá. V nižších partiích a dále od vrcholu se rozlévají nenáročné a přímé dálnice. Z plání pod Steinplatte přetékají méně frekventované a členitější sjezdovky po strmějších svazích do postranního údolíčka, kde je na mýtinách nebo v řídkém lese dostatek prostoru i pro nenáročný freeride. Masy se soustřeďují kolem pohodlných sedaček na přehledných pláních pod Steinplatte, fajnšmekři zamíří spíš do dlouhého a strměji zařezaného postranního údolíčka, zpřístupněného dvěma sedačkami. Mírná louka Winklmoosalm je pak klidným útočištěm mírně pokročilých lyžařů, přechodně se zaplní jen lyžaři projíždějícími z Reit im Winklu na Steinplatte. Cvičná louka a dětský park se nacházejí přímo v centru Reitu, ale v plánu je vybudování cvičného zázemí i na Winklmoosalmu.

Tratě jsou obsloužené moderními, pohodlnými sedačkami, dvě z nich mají i vyhřívaná sedadla. Pohodlný výjezd a pohodlný sjezd jsou nejvděčnějším lákadlem průměrných lyžařů, a tak právě na hlavní pláni je vždy nejrušněji. Steinplatte přitahuje spíše méně náročné lyžaře, a tak ruch nebývá ani při větší návštěvnosti tak hektický jako ve sportovnějších střediscích. Steinplatte je součástí lyžařské oblasti Schneewinkel se společným skipasem a bezplatným skibusem mezi jednotlivými areály. Má chladnější mikroklima, díky němuž mívá celá oblast Schneewinkelu navzdory nízké nadmořské výšce (Reit leží v 700 metrech) výrazně více sněhu než třeba nedaleká střediska Zell am See či Saalbach.

Horská louka Winklmoosalm s lyžařským areálem se rozkládá poněkud výše nad Reitem – dříve bylo nutné vystoupat po vysokohorské mýtné silnici, od r. 2009 je ale Winklmoosalm spojen s údolím kabinkovou lanovkou, která startuje z osady Seegatterl pět kilometrů od Reitu. Skibus z Reitu na Seegatterl jezdí v půlhodinových intervalech a je pro lyžaře, běžkaře i pěší zdarma. Upravované běžecké stopy na klasiku i na bruslení v celkové délce 150 kilometrů vybíhají přímo z vesnice nebo z jejího okolí. Běžkaři mohou vybírat ze 17 nově značených tras všech obtížností.

Forbes tip

Velmi oblíbenou horskou chatou je masivní starobyle vyhlížející dřevěnice Stallen Alm, uvnitř členěná do mnoha útulných „cimřiček“. 

https://www.stallenalm.com/


Pro gurmány

Velmi oblíbená horská restaurace s mezinárodní kuchyní, kde si na své přijdou i vegetariáni: http://www.portobello-restaurant.de.