Spitzingsee-Tegernsee

Poměr sjezdovek (km)
8.6 7.4 4
Permanentka (den/týden)
36 eur / 195 eur
Sezóna
1. 12. 2018 – 22. 4. 2019

Ostré pahorky mezi jezery

Na jih od Mnichova se vlní velmi malebná a členitá krajina s pahorky ostřejších rysů, řídce porostlými a s prostornými mýtinami, kterou ještě zkrášlují jezera – větší Tegernsee, menší Schliersee a malinké Spitzingsee. Zdejší patnáctisetmetrové předalpské vrcholy jsou ohroženější oblevami, ale ve své rozmanitosti mají na rozdíl od vyšších, ale táhlých a monotónních alpských hřebenů zase krajinné kouzlo. Oblast kolem jezer Schliersee, Tegernsee a Spitzingsee je typicky víkendovým cílem, velmi vyhledávaným aktivními sportovci – kromě lyžařů se na svazích hojně pohybují skialpinisté a výletníci na sněžnicích, na upravovaných okruzích se prohánějí běžkaři. Hlavní lyžařský areál kolem vrcholu Stümpfling je zpřístupněn z obou stran – od jezer Spitzingsee i Tegernsee – krytými čtyřsedačkami, kolem nichž stékají přívětivé a prostorné červené sjezdovky. Ačkoli není velký, dosahuje až 600metrového převýšení a je příjemně terénně členitý s různými zákoutími, pospojovanými vleky a cestami. Hlavní červená trať Stümpfling je ve čtvrtek a v pátek večer osvětlená. Krátká sedačka stoupá na vrchol Rosskopf, odkud se vydává oklikou k jezeru Spitzingsee dlouhá černá, celkově užší a spletitá sjezdovka s velmi strmou vrcholovou pasáží (varianta Kamikaze). Na okraji areálu se rozkládá pastvina Firstalmen se dvěma krátkými vleky s červenou a modrou sjezdovkou a velkým snowparkem. Cvičná louka s kotvičkovým vlekem je v údolí přímo u hlavního parkoviště.

Parkoviště jsou u nástupních stanic lanovek a vleků (zdarma), ale mýtné se platí na příjezdové silnici z Tegernsee k sedačce Suttenbahn. Příjezd od Schliersee je bez mýta. Na východní straně jezera Spitzingsee čeká oproti modernímu areálu Stümpfling něco úplně jiného – a je to příjemná změna, alespoň pro milovníky silného genia loci. Na západně orientovaných svazích se totiž rozkládá skanzenovitý areál Taubenstein, kam stoupá archaická kabinková lanovka, nahoře doplněná třemi kotvovými vleky.

Forbes tip

U horních stanic páteřních sedaček stojí útulná dřevěná horská chata Jagahütt’n se starými trámy a starodávnou výzdobou a s typickou bavorskou kuchyní, která je hutná a vydatná (knedlíková a klobásová).

http://www.jagahuettn.de/


Když si dáte pauzu

Nový, moderní a architektonicky dokonale jednoduchý akvapark se světem saun (Vitalwelt) je umístěn přímo na břehu jezera Schliersee. Uvnitř působí Vitalwelt velmi decentně, prostorně a příjemně teple, z venkovních teras vyhlížíte přímo na jezera s obzorem hor. Svět saun má hlavní promenádní prostor s lavičkami, Kneippovými brouzdališti a vířivkou a je obklopený pěti saunami a parními lázněmi s panoramatickými skleněnými vitrínami. Velmi pěkné je tepidárium (55 °C, 50procentní vlhkost) s pohodlně tvarovanými dřevěnými lavičkami a jemně klenutým dřevěným stropem, citlivě prosvětleným „hvězdnou oblohou“, a tlumenou hudbou. Je tu i několik menších odpočíváren s různou atmosférou, které plynule přecházejí v příjemnou restauraci. Venku čeká „stodolová“ sauna a panoramatická vířivka. Vodní svět tvoří sportovní bazén, venkovní vyhřívaný bazén a velké brouzdaliště s klouzačkou a postavičkami pro nejmenší děti (http://www.vitalwelt-schliersee.de/).