Zugspitze

Poměr sjezdovek (km)
2.9 14.1 0
Permanentka (den/týden)
46 eur / 247 eur
Sezóna
16. 11. 2018 – 1. 5. 2019

Super středisko pro lyžaře i sáňky

Zugspitze je nejen nejvyšším bodem Německa a malým exledovcovým areálem, ale také veskrze zážitkovou horou, přinejmenším pro sběratele výhledů. Vrcholové panoráma je neskutečně daleké a zahrnuje na 500 alpských vrcholů. Zugspitze je z toho důvodu i tradičním výletním cílem, a to jak pro Němce, tak pro cestovatele z Evropy i Asie. Prakticky podél všech sjezdovek se dá i sáňkovat, takže je rovněž vyhlášenou „sáňkařskou horou“. Zugspitze je nejvýše položené lyžařské centrum v okolí Garmisch-Partenkirchenu s malou, ale pestře tvarovanou ledovcovou kotlinou. Vysokohorskou terénní mísu, vystavenou k jihovýchodu, protínají čtyři páteřní lanovky a vleky, nepočítaje krátký a nenáročný svah na zbytku ledovce – převýšení jednotlivých tratí činí okolo 300 metrů, nejdelší sjezd překonává 600 metrů. Centrální červená trať podél šestisedačky Sonnenkar potěší poctivým červeným sklonem i šířkou, okolní tratě jsou už poněkud hubenější, zato hravě proměnlivé. Velmi svižný sklon mají i obě červené tratě podél vleku Weisses Tal, který v podstatě sousedí se šestisedačkou Sonnenkar. Modrá sjezdovka podél šestisedačky Wetterwandeck už je o poznání línější, zato se od její horní stanice „opuštěným“ údolíčkem směrem k vleku Brunntal prosmýká zdejší nejdelší sjezdovka – neposedná s červenými padáky, přerušenými krátkými rovinkami. V každém případě Zugspitze je lyžařské středisko plné superlativů. Až do pozdního jara je magnetem pro všechny lyžaře, snowboardisty, vyznavače carvingu a freestylery. Sněhovou pokrývku, která je díky nadmořské výšce téměř 3000 metrů zaručená, ještě podporuje systém zasněžování.

Forbes tip

Alpský rodinný hotel, ve kterém se tradice potkává s moderními trendy, je ideálním místem pro odpočinek po náročné lyžovačce. Na své si přijdou milovníci sauny, wellness a masáží.

http://www.loewen-strauss.de/?utm_source=tripadvisor&utm_medium=referral


Když si dáte pauzu

Vyjeďte na vrchol! Na vrchol Zugspitze a na Zugspitzplatt, ledovcové plató pod vrcholem, vedou hned tři přístupové trasy lanovkami. Z německé strany od Eibsee se dá zhruba každou hodinu vyjet zubačkou na Zugspitzplatt, což trvá necelou třičtvrtěhodinu, z toho polovinu času strávíte v tunelu. Cesta visutou kabinou z Eibsee přímo na vrchol je rychlejší (15 minut), ke sjezdovkám je ale potřeba nechat se odtamtud snést ještě lanovkou Gletscherbahn. Visutá lanovka z Eibsee je jedním nej co do překonávaného převýšení (bezmála 2000 metrů!), přičemž nově budovaná lanovka (v provozu od prosince 2017) přidá ještě „nejvyšší sloup“ a „největší volné rozpětí lan“. Na vrchol stoupá i visutá kabinová lanovka z rakouského Ehrwaldu. Na vrcholu je komplex budov s obchůdky, muzeem, restaurací a samozřejmě terasou s panorámatem 500 alpských vrcholů. Na Zugspitzplattu stojí robustní bavorská „dřevěnice“ se samoobslužnou restaurací Sonn Alpin, na vrcholu je pak další restaurace včetně haute cuisine, hlavně pro turisty.


Kde se najíst

Milovníci tradiční německé kuchyně a německého piva si přijdou na své v pivovarské restauraci Dampfbierbrauerei (https://www.dampfbierbrauerei.de/?utm_source=tripadvisor&utm_medium=referral).