Tre Cime

Poměr sjezdovek (km)
18 40 19
Permanentka (den/týden)
50 eur / 262 eur
Sezóna
17. 11. 2018 – 7. 4. 2019

Okolo skalních věží

Jen kousek od rakouské hranice, na rozhraní Jižního Tyrolska a provincie Belluno, leží jedna z perel Dolomit, tři horské zuby Tre Cime di Lavaredo (Drei Zinnen) a okolo nich nádherné svahy jako stvořené pro lyžování. Krásné výhledy jsou jedním z velkých plusů tohoto resortu, ale lyžování tady vás zaujme i svojí technickou rozmanitostí. Pro nadšené sportovce rozhodně doporučujeme velký panoramatický okruh, kdy za jeden den stihnete pět vrcholů a nepočítaně ostře řezaných oblouků. Oproti jinému krásnému a slavnému okruhu, Sella Rondě, má Giro delle Cime výhodu – ještě není tak profláknuté, a tak se tu vyhnete davům. Tady pod Tre Cime je 110 kilometrů sjezdovek a všechny jsou velmi rozmanité, každá trochu jiná, takže i když jezdíte celý víkend, ani na minutu se nebudete nudit. Užijí si to tady i odvážní profíci – třeba trať Holzriese má v nejprudším místě sklon 72 procent.


Jak se jede Giro delle Cime

Objet Tre Cime di Lavaredo vám zabere několik hodin, ale zážitek budete mít na celý život. Celá trasa se dá jet tak, abyste vždycky měli perfektní sníh, a přitom už vás příjemně hřálo sluníčko. Z Innichenu vyrazte ráno vlakem směrem na Vierschach, je to jenom zastávku a vystoupíte přímo před lanovkou. Vyjeďte nahoru pod Helm, odkud je po ránu krásný výhled na Rotwand, a dejte si na rozježdění hned ráno sjezdovku pod Helmem, když je tam nejlepší sníh. Potom vyjeďte až na vrcholek Helmu a odtud si dejte slunečnou sjezdovku směrem na Rotwand. Pokračujte na Stiergarten, odkud se pokocháte i výhledem na Tre Cime. O něco dál si v horské chalupě Henn Stoll dejte pozdní snídani nebo skleničku šnapsu. Pak sedněte na kabinkovou lanovku a jeďte nahoru na Rotwand – a pokud ještě nemáte hlad, je lepší dojet až na Col d’la Tenda, kde vaří Rosalia a peče taky úžasné koláče. Zeptejte se jí na recept, dá vám ho! Po obědě se vydejte do údolí Val Comelico a vyjeďte zpátky až na Helm, tam relaxujte na sluníčku, klidně si počkejte až na jeho západ. Anebo sjeďte do poloviny kopce, kde je Jägerhütte, a tam si můžete dát něco na zub. A potom s posledními paprsky slunce vyrazte na sjezd do údolí. Pak už zbývá jenom sauna, dát si nohy nahoru, a pocit nirvány se dostaví.


Když si dáte pauzu

Užijte si malebné večery v kavárnách a v restauracích ve středověkém centru Innichenu. Zaplaťte si injekci adrenalinu do žil v podobě jízdy rolbou při upravování jedné z nejprudších alpských sjezdovek, 72stupňové Holzriese. Pod Tre Cime mají taky jediné volně žijící stádo sobů v Itálii. Třeba budete mít na procházce štěstí a potkáte je v lesích. Když ne, jděte se podívat na každodenní krmení k horní stanici lanovky na Rotwandu, kde jim servírují islandský lišejník.

Tip Forbesu

Ubytujte se v centru Innichenu (San Candido). Ke svahu to sice budete mít dál, ale v lyžácích můžete nasednout na místní lokálku a popojet jednu zastávku přímo pod lanovku. Pohádkový Innichen s kouzelným historickým centrem vám to bohatě vynahradí. Naše oblíbené apartmány Zin Senfter přímo na náměstí patří místnímu úspěšnému řezníkovi Senfterovi. Penzion má vkusné alpsky zařízené pokoje a saunu s báječným výhledem přímo na vrcholky Tre Cime.

http://www.zinsenfter.com/en/zin-senfter/welcome.html

Kde se najíst

V Toblachu, za útulnou prosklenou verandou Michelinem oceněné restaurace Tilia, připravují jídlo v duchu jednoduché filozofie. Suroviny na talířích vyniknou ve své původní kráse, žádné překombinované pokrmy. Jen místní produkce, jedlé květiny a čerstvé ryby. A k tomu skvělá vína – mezi nimi třeba i lahve od výjimečného českého autentisty Nestarce.


Skvělé pro děti

O rodinnou zábavu je v zemi spícího velikán, hory Haunold, postaráno. Pro děti je tu celý velký skiareál, kde je můžete beze strachu nechat trénovat první obloučky na lyžích. Nahoře na Rotwandu zase najdou obří sněhuláky a žije tam i místní stádo sobů.


Skipass a jeho rozsah

Platí pro všechna střediska pod Tre Cime a blízké okolí (lanovky na Helm, Stiergarten, Rotwand, Haunold a ve skiareálu Ski Area Comelico plus vleky v Prags, Rienza Skicenter Dobbiaco, ve Waldheimu/Sestu a na Kreuzbergu).


Co s sebou

Sáňky: Na místních kopcích je hned několik sáňkařských drah.

Skialpy: Svahy okolo Tre Cime přímo vybízejí k výletům na skialpech a adrenalinové akci. Sedlo mezi střední a západní věží za dobrých podmínek můžete vystoupat z velké části na lyžích a po severním svahu sjet dolů.