St. Moritz

Poměr sjezdovek (km)
55 189 63
Permanentka (den/týden)
52 eur / 277 eur
Sezóna
24. 11. 2018 - 28. 4. 2019

Kde to všechno začalo

Svatý Mořic v údolí Engadinu není jen noblesní středisko nabité luxusem, kde se na lyžích se tu potkávají ti nejznámější, nejkrásnější a nejdůležitější lidé planety. Ale taky místo, kde to všechno začalo. A tím “to” máme na mysli zimní sporty, cestování za čerstvým prašanem a pohledy na zasněžené hřebeny. St. Moritz totiž býval dřív jen vyhlášenými lázněmi a jeho historie, jak ji známe dnes, se začala psát až v roce 1846. Tehdy se hoteliér Johannes Badrutt v létě vsadil se svými britskými hosty, že když se jim ve Svatém Mořici nebude v zimě líbit tak jako v létě, zaplatí jim celý výlet ze své kapsy. Turisté v zimě přijeli a za krásou zimního St. Moritzu se začali vracet a brát s sebou další a další. A od té doby tu hraje hlavní roli sníh. Tři propojené lyžařské zóny v těsném sousedství Svatého Mořice nabízejí dohromady přes tři sta kilometrů sjezdových tratí ve třech tisících doplněné úžasnými scenériemi alpských velikánů. Samotný Svatý Mořic je propojený s Corviglií, kam vede i nejtěžší olympijská sjezdová trať. Sousední Corvatsch je střediskem hlavně pro profíky, modrých tratí na tamních svazích korunovaných ledovcem moc nenajdete. No a ďábelská Diavolezza, třetí resort St. Moritze, už sjezdovky pro začátečníky nevede vůbec. Kompenzuje to ale jinými zážitky, třeba možností si zkusit heliskiing z vrcholu Berniny. St. Moritz s celým Engadinem jsou unikátní svou vysokohorskou polohou, díky mikroklimatu na rozhraní severních štítů Alp a teplého vzduchu od Středozemního moře tu svítí slunce skoro celý rok, i v třeskutých mrazech. 

 


Když si dáte pauzu

Už jste se někdy projeli na bobech rychlostí 130 kilometrů za hodinu? Ve Svatém Mořici to určitě zkuste, protože je to zážitek, který si budete pamatovat dlouho. Olympijskou trať Celerina můžete otestovat v tandemu se zkušeným pilotem bobu. Když budete potřebovat něco nového na sebe, anebo se jen tak kochat, nevynechejte proslulou mořickou nákupní třídu Via Serlas. A když budete mít chuť doplnit sportovní nasazení trochou kultury, přijde vhod, že v St. Moritz je skoro tolik prestižních galerií, jako třeba v Londýně. A pokud jste fandové do železnice, rozhodně vyrazte na cestu vyhlídkovým ledovcovým expresem (možná nejpomalejším rychlíkem světa), který spojuje Zermatt a St. Moritz a vede skrz 91 tunelů a přes 291 mostů včetně ikonického Landwasserského viaduktu.

Kde bydlet - Forbes tip

Vychutnejte si pohostinnost Svatého Mořice tam, kde to všechno začalo. Badrutt’s Palace je pro St. Moritz to, co Empire State Building pro New York. Symbol, na první pohled rozpoznatelná dominanta, pomník extravaganci a luxusu z roku 1896. Hotelová první třída s deseti vlastními restauracemi včetně famózní Chesa Veglia. Bydlel tu Andy Warhol, Audrey Hepburn i Alfred Hitchcock a největší hvězdy a osobnosti současnosti potkáte v jeho chodbách dodnes. Jestli byste raději ještě hlouběji do historie, potom vás nadchne Hotel Kulm. Právě tady se Johannes Badrutt vsadil před víc než sto padesáti lety s anglickými turisty a udělal tak z lázeňského města zimní letovisko. Anebo v sobě zkuste vzbudit toho městem uspaného dobrodruha a dát si nejluxusnější lyžařské středisko světa na totální punk? Kdy jste naposledy spali v autě?
https://mojesvycarsko.com/clanek/1135-zimni-kempovani-obytna-auta-a-freeride 
https://www.badruttspalace.com/en 


Kde se najíst

V jedné z mezinárodně oceněných restaurací, které lemují centrum Svatého Mořice. Za návštěvu rozhodně stojí Dal Mulin, Ecco on Snow anebo Chesa al Parc. Pokud máte chuť na něco méně formálního, užijte si horskou romantiku v horské restauraci nahoře na Diavolezze. Pravidelně se tu ve výšce skoro dva a půl tisíce metrů nad mořem konají večeře za úplňku následované sjezdem do údolí po měsícem zalitých pláních. A co s načatým večerem? Zajděte si do největšího whiskey baru na světě. Devil’s Place se pyšní exkluzivní sbírkou, mají na výběr z 2500 různých lahví whiskey.

Skvělé pro snowboardisty

V Corviglii všechny milovníky freestylu čeká snowpark Crowland, který vede až dolů k Marguns. V několika sekcích je připraven na profíky i začátečníky, co chtějí vyzkoušet první skoky a triky.


Co s sebou

Plavky: Ještě než byl St. Moritz luxusním lyžařským resortem, jezdilo se sem do lázní za léčivou silou místních minerálních pramenů. A pookřát v jejich proudu můžete dodnes, což se hodí obzvlášť po náročném dni na svahu. Zkuste wellness Ovaverva, což v rétorománštině znamená živá voda. Veřejné lázně jsou i v luxusních grand hotelích Badrutt, Kempinski a v hotelu Kulm.