Pyhrn-Priel

Poměr sjezdovek (km)
22 28 12
Permanentka (den/týden)
44,5 eur / 228,5 eur
Sezóna
2. 12. 2018 - 31. 3. 2019

Čtyři hodiny do Alp

Dva resorty, jeden skipas, dvaašedesát kilometrů luxusně upravených sjezdovek a to všechno jen čtyři hodiny cesty od Prahy. Jestli hledáte destinaci na víkendové lyžování, tak rakouská střediska Hinterstoder a Wurzeralm ležící v hornorakouské oblasti Pyhrn-Priel jsou nejbližší opravdové alpské lyžování. Necelé dvě hodinky cesty od českých hranic se svahy Hinterstoderu šplhají až do dvou tisíc metrů nad mořem. V horní pasáži okouzlí nádhernými výhledy na hřeben Totes Gebirge a i lyžařské profíky pošle do kolen černá sjezdovka Inferno se 70% sklonem vedoucí do údolí. Tenhle resort ale potěší všechny, zkušené lyžaře i začátečníky, protože tratě vedoucí z Hutterer Höss nabízí opravdu pestré lyžování bez zdlouhavých přejezdů s výživnými červenými i lehčími modrými tratěmi. A pro veřejnost je tu otevřená i závodní trať, na které se pojede v roce 2020 závod světového poháru. Skromnější soused Hinterstoderu, u malebného městečka Spital am Pyhrn ležící resort Wurzeralm, leží z druhé strany horského hřebenu a je přívětivý hlavně pro rodiny s dětmi. Zároveň ale nabízí skvělé podmínky pro freeride nad malebnou Bärenhütte v divočejší lokalitě Frauenkar těsně pod hranicí dvou tisíc. A tohle místo bude bavit i technologické nadšence, protože místní lanovka, trochu podobná té na Petřín, je nejrychlejší pozemní lanovkou v Evropě. V Hiwu, jak se oběma resortům přezdívá, můžete lyžovat na jeden skipas. A sníh tu bývá upraven na jedničku, však taky majoritním vlastníkem resortu je Peter Schröcksnadel, prezident rakouské lyžařské federace. Až budete znavení výkony na svahu, užijte si pohody večerů u krbu a panenské přírody Vápencových Alp. V Hinterstoderu ani pod Wurzeralmem nečekejte žádné divoké apres-ski, spíš hospůdky se štamgasty a malebnou pohodu horských vesnic.


Když si dáte pauzu

Projděte se po historickém centru městečka Spital am Pyhrn a hned vedle náměstí navštivte interaktivní expozici Mezi nebem a zemí v muzeu alpinismu věnovaném Gerlinde Kaltenbrunnerové, první ženě, která zdolala bez kyslíku všech 14 osmitisícovek. V Hinterstoderu se můžete kochat krásnou přírodou na procházkách údolím i po hřebeni nebo třeba jít na organizované krmení lesní zvěře. V místním Alpineu si můžete zkusit sjezdový simulátor a beze strachu tak otestovat, jak jezdí závodní lyžaři a co s člověkem dělá jízda šusem v krkolomné rychlosti.

Kde bydlet - Forbes tip

Zkuste nový hotel Explorer v centru Hinterstoderu, odkud pohodlně dojdete pěšky na lanovku. Explorer je svěží koncept designového hotelu pro sportovce a lidi s toulavou duší. Že tady mají rádi lyžaře poznáte hned u recepce, kde si můžete uložit vybavení v prosklených boxech hned vedle servisního stolu a ponku s nářadím. Tam vám lyže nachystají a dají do formy, anebo se sami můžete chopit nářadí a doladit vázání nebo opravit skluznici. V hotelu je také příjemné spa se saunou, kde můžete restartovat hlavu i tělo po lyžovačce nebo toulání se po krásách místních hor.

https://www.explorer-hotels.com/hinterstoder/


Kde se najíst

Pro jeden večer zapomeňte na moderní fusion koncepty a dejte si poctivou domácí rakouskou večeři v usedlosti Polsterstüberl v panství vévody z Württembergu. Na chatu autem nedojedete, a tak doveďte horskou romantiku k dokonalosti a svezte se kočárem (nebo saněmi) taženými dvojspřežím chundelatých koní. V Polsterstüberlu servírují hlavně skvělou zvěřinu - i díky tomu, že majitelka restaurace Renate Pernkopfová patří mezi místní myslivce.

Skvělé pro snowboardisty

Ti si užijí hlavně prudší freeridovou lokalitu Frauenkar na Wurzeralmu.


Skvělé pro děti

V Hinterstoderu najdete rozmanité sjezdovky, na kterých si užijí i rekreační lyžaři a začátečníci. Wurzeralm je ideální místo pro rodiny s dětmi, které si tu bezpečně ozkouší, jaká legrace může lyžování být.


Co s sebou

Sněžnice: Vyjeďte z Hinterstoderu nahoru na Hutterer Höss, pokochejte se malebným jezírkem u horní stanice lanovky a za dobrého počasí vyražte na túru po hřebeni.