Chamonix

Poměr sjezdovek (km)
57 77 40
Permanentka (den/týden)
53 eur / 301 eur
Sezóna
8. 12. 2018 – 1. 5. 2019

Prašan pod Mont Blancem

Z francouzských lyžařských resortů je Chamonix nejbližší a nejdostupnější. Tohle malebné horské město, kde se konala vůbec první zimní olympiáda v roce 1924, posadí na zadek i zkušené zimní cestovatele. Ať už výhledem na masiv Mont Blancu, který se nad Chamonix tyčí jako všudypřítomný strážce tohoto království sněhu a ledu, anebo svými divokými lyžařskými terény, které nadchnou hlavně sportovce a milovníky freeridu. Chamonix nabízí několik lyžařských středisek propojených skibusy. Le Savoy a Les Planards jsou fajn pro děti a úplné začátečníky. Les Houches uspokojí všechny – rodiny s dětmi i profíky, kteří mohou otestovat místní černé sjezdovky, kde se jezdí i Světový pohár. Oproti tomu střediska Brévent-Flégère a Grands Montets jsou doménou hlavně sportovců a milovníků adrenalinu. Brévent-Flégère nabízí nejhezčí výhledy na Mont Blanc, freestylové trasy a taky velký snowpark. Ten najdete i v Grands Montets, lyžařském areálu, který se pyšní asi největším převýšením na světě, přes dva tisíce metrů. Na místních svazích si můžete otestovat i své schopnosti řezat oblouky a projet si tu branky trvale postaveného slalomu. Ve slunném La Vormaine si i začátečníci můžou pilovat freestyle triky. A kvůli Vallée Blanche se do Chamonix z celého světa sjíždějí hlavně milovníci prašanu a freeridoví experti.


Když si dáte pauzu

Vypněte hlavu a zrelaxujte tělo v krásných nově otevřených lázních QC Therme. Vyjeďte lanovkou až nahoru na Aiguille du Midi do 3843 metrů nad mořem. Kochejte se výhledem na Mont Blanc a vyrazte na výlet na dotek od tohoto evropského velikánu. Zkuste si vyjížďku se psím spřežením a v polovině ledna se můžete kouknout i na spektakulární podívanou, jedny z největších musherských závodů světa, Le Grand Odyssée.

Kde bydlet – Forbes tip

Krásný, výjimečný, proklatě vysoko. Takový je hotel Terminal Neige pod Mont Blancem. Bývalý útulek pro horaly postavený v roce 1880, dnes útulný (i když od civilizace odříznutý) luxusní kamenný hotel, kam dojedete jen horskou zubačkou na Montevers. Leží ve výšce 1913 metrů nad mořem s výhledem na ledovcové moře Mer de Glace a mytický masiv Aiguilles.

https://montenvers.terminal-neige.com/fr/#!hotel-chamonix/montenvers-mont-blanc


Skvělé pro děti

Ty se bezpečně naučí lyžovat v areálech Le Savoy a Les Planards. Bezpečné mírné sjezdy pro ratolesti, které už jezdit umějí, a skvělou infrastrukturu pro celé rodiny nabídne Les Houches.

Skvělé pro snowboardisty

Na svazích La Vormaine potrénují freestyle i začátečníci. Své hranice pak můžete otestovat ve snowparku v Brévent-Flégère, kde najdete i Le Big Air Bag – obří polštář naplněný vzduchem, který tlumí dopad při skocích.


Co s sebou

Skialpy: Pro ty je tahle sněžná aréna jako stvořená. Civilizací nepokořená krajina, výhledy na střechu Evropy a tuny, tuny, tuny nedotčeného sněhu. Zkuste třeba trasu Haute Route, která vede z Chamonix do Zermattu a objedete na ní hned dva alpské velikány – Mont Blanc i Matterhorn.

Freeridovou výbavu: Milovníky prašanu z celého světa do Chamonix láká hlavně Aiguille du Midi, kam vede lanovka až na hranici čtyř tisíc metrů, a proslulý 22kilometrový sjezd Vallée Blanche. Tají se z něj dech a je jen pro zkušené, proto i když máte zkušenosti s freeridem, vyrazte s místním horským vůdcem.

Plavky: Skvělých spa je v Chamonix nepočítaně. Zkuste nové QC Therme anebo třeba hotelové spa v Mercure Chamonix Les Bossons nebo v hotelu L’Heliopic Sweet and Spa.