Alpe d’Huez

Poměr sjezdovek (km)
70 130 50
Permanentka (den/týden)
30 eur / 205 eur
Sezóna
1. 12. 2018 – 22. 4. 2019

Na nejdelší sjezdovce světa

Hodinu od Grenoblu leží sluneční ostrov. Tak se alespoň přezdívá Alpe d’Huez, skiresortu v Savojských Alpách, kde svítí slunce 300 dní v roce a kde ve 3330 metrech nad mořem můžete na Le Pic Blanc lyžovat i v červenci. Z tohoto vrcholu lyžařského komplexu Alpe d’Huez navíc můžete pozorovat panoramata Mont Blancu, Matterhornu a masivu Ecrins. Ale hlavně, z téhle třítisícovky vede dolů do údolí nejdelší černá sjezdovka světa, 16kilometrová trať Sarenne s převýšením úctyhodných 1600 metrů. A Alpe d’Huez má nachystané i další taháky, třeba infarktový sjezd Le Tunnel, kdy projíždíte 200metrovým tunelem vykutaným do skály. Dohromady Alpe d’Huez disponuje 250 kilometry sjezdovek, osmdesátkou lanovek a vleků a desítkami kilometrů upravených tras na běžky. Celý areál skiresortu je rozsáhlý a sjezdovky se táhnou daleko do okolních kopců. Okolo centra převládají alpské louky s mírnějšími svahy, dál se zvedá náročnější terén ve skalách. Na své si tu ale přijdou i freerideři. V Alpe d’Huez si navíc prodloužili den, a tak tu sjezdovky a lanovky nezavírají už před západem slunce, ale i na lyžích můžete pozorovat, jak se za soumraku mění barvy v údolí, je to dechberoucí podívaná.


Když si dáte pauzu

Asi znáte fat bike, sněžné kolo s tlustými pneumatikami. V Alpe d’Huez si ho můžete půjčit anebo si rovnou dát lekci s instruktorem. Navíc tu půjčují i elektronický fat bike, takže se můžete víc kochat a míň dřít. Vynahradit si to kdyžtak můžete ve velkém sportovním centru se squashem, tenisem, vyhřívaným bazénem, posilovnou a horolezeckou stěnou, které je v centru Alpe d’Huez. A pokud se ani tam nevybijete dostatečně, rezervujte si polovinu března – to se totiž v Alpe d’Huez koná zimní verze slavného belgického tanečního festivalu Tomorrowland.

 

Kde bydlet – Forbes tip

Vyměňte projednou pohodlí a lenivost hotelu za zážitky a pocit sounáležitosti. Ubytujte se v novém stylovém hostelu Moontain, večer sdílejte adrenalinové historky ze svahu a využijte nabídky hostelu na lyžařské i nelyžařské výlety do okolí (http://www.moontain-hostel.com).

 


Skvělé pro děti

Centrum Alpe d’Huez obklopují alpské louky s mírnými svahy vhodnými pro začátečníky a malé lyžaře a snowboardisty.

Skvělé pro snowboardisty

Alpe d’Huez láká na kvalitně vybavený snowpark a taky na svahy, na kterých se na snowboardu jezdí i Světový pohár.


Co s sebou

Výbavu na freeride: Alpe d’Huez se pyšní celou řadou skvělých terénů, kde se vyřádíte a nebudete se chtít na sjezdovku ani vracet. Nezapomeňte ale na bezpečnost a vezměte si lavinové vybavení.