Jeseníky

Partner regionu

Jeseníky jsou hory s největší jistotou sněhu v Česku, patří totiž tradičně k těm s nejvyšší bílou pokrývkou. Díky tomu jsou rájem pro lyžaře i běžkaře. Jeseníky zahrnují oblast severní Moravy a Slezska. Tvoří ji Hrubý Jeseník, Králický Sněžník, Rychlebské hory a Nízký Jeseník. Po Krkonoších jsou Jeseníky nejvyššími horami u nás.

Celá oblast je hustě poseta turistickými trasami a sportovními centry. Najdete tady hodně půvabných míst, jako třeba Národní přírodní rezervaci Rejvíz, léčivé prameny v Lázních Jeseník či v Karlově Studánce nebo krasovou oblast Jeskyně Na Pomezí, která vznikla v období starších prvohor. Určitě stojí za to navštívit i Rešovské vodopády, které patří k těm nejkrásnějším u nás, nebo vyhaslé sopky v okolí Bruntálu.

Největší lyžařský areál v kraji najdete v Jeseníkách v Karlově pod Pradědem a Malé Morávce. Jezdí sem skibusy z Ostravy, Olomouce a Krnova a pro zimní dovolenou i jarní prázdniny s dětmi tu panují ideální lyžařské podmínky.

 

 

 

 

Obrázek rezortu není k dispozici
5 5 5
Detail
Tip partnera Moravskoslezský kraj

Přiznejte to. Svištíte si to na běžkách a najednou, z ničeho nic, možná při pohledu na tu nekonečnou a skvěle upravenou trasu před vámi, vám hlavou proletí myšlenka: „Jsem jako Fourcade!“ Neřešte to. Takhle si na běžkařských tratích v Beskydech a Jeseníkách připadá snad každý!

Ten úžasný pocit vlastní dokonalosti (no tak si to přiznejte alespoň v duchu) je dán dokonalými podmínkami, v nichž jste se ocitli. Je jedno, zda jste na Beskydské, či Jesenické magistrále, a který z bezmála 900 perfektně upravených kilometrů právě sjíždíte. To, jak je letos rekordně rozsáhlý běžkařský svět severní Moravy a Slezska dotažen do sebemenších detailů, jak se tu kouzlo přírodních scenerií snoubí s vizionářstvím zdejších provozovatelů zimních sportů, vás chytí za srdce. Vlastně za běžky…

Na nich se po upravené trati můžete vydat až na nejvyšší vrchol Beskyd – Lysou horu, nebo nově kolem Bukovce či turistické chaty Ostrý v Těšínských Beskydech. Nebo chcete zdolat nejvyšší moravský vrchol? A co vám brání? Strach, že na Pradědu zabloudíte? Tak to vám nedovolí apka Běžky Severní Morava, kterou Moravskoslezský kraj „vymazlil“ – jak jinak – k dokonalosti. S ní si naplánujete výlet, kouknete do interaktivní mapy s podrobným popisem trati nebo rovnou na záběry webkamer, případně zjistíte, kde nejblíže se zahřejete a ochutnáte některou z regionálních specialit, jimiž je tenhle kraj vyhlášený. Teď jsme od tématu lehce odbočili, ale to se vám na zmíněných magistrálách díky promakané apce nestane. Vždyť ta ví všechno, i to, kdy byla trať naposledy upravena! Kouzlo? Ne. GPS zabudované do roleb žehlících sněhové pláně. A běžkařům tu vycházejí vstříc i lesníci, kteří dávají dopředu vědět, kde je kvůli těžbě dřeva nutná objížďka.

Všechny ty technické libůstky se promítají také do přesnosti map běžkařských tratí v internetovém průvodci po severní Moravě a Slezsku vytvořeném krajskou destinační společností Moravian-Silesian Tourism. Ta pečuje také o novou zimní microsite, díky níž naprosto jednoduše zjistíte nejen vše o místních lyžařských a běžkařských areálech, ale také o tom, jak si zimní dovolenou v Moravskoslezském kraji zpestřit. Pokud se s elektronickými vychytávkami zrovna nepřátelíte, nezoufejte. I na vás tu mysleli a mapu lyžařských areálů a sjezdovek vytiskli. Nic vám tedy nezabrání vyrazit na sníh vytvářející na kopcích Beskyd a Jeseníků hebkou, třpytící se vrstvu protkanou sjezdovkami i stopami běžkařů. Každý z nich si, třeba jen na nepatrný okamžik, může připadat jako Martin Fourcade řítící se pro další zlatou medaili. Nebraňte se tomu ani vy. Jen počítejte s tím, že vystřelit si budete moci jen sami ze sebe.

NALEZENÁ STŘEDISKA
Poměr sjezdovek (km)
9 4.5 0.7
Permanentka (den/týden)
600 korun / 3400 korun