Kronplatz

Poměr sjezdovek (km)
52 42 25
Permanentka (den/týden)
51 eur / 269 eur
Sezóna
1. 1. 2019 – 1. 3. 2019

Ultimátní továrna na sníh korunovaná Zahou Hadid

Tahle hora na severu Itálie je podle nás důkaz, že pánbůh byl lyžař. Protože Kronplatz musel stvořit sobě pro radost. Sto devatenáct kilometrů sjezdovek, 32 supermoderních lanovek, restaurace michelinského kuchaře, 360° výhled z vrcholu a muzeum navržené femme fatale světové architektury Zahou Hadid – to všechno na jediném kopci. Kronplatz, nebo taky Plan de Corones (protože tady se mluví německy i italsky), je díky širokánským červeným a modrým sjezdovkám ideální pro pohodové lyžaře a rodiny s dětmi, ale nebojte se, na své si přijdou i profíci – černé krpály tu mají taky, zkuste třeba legendární Black5. Třeba na černé trati Erta se loni jel Světový pohár v alpském lyžování.

Kronplatz funguje jako továrna na sníh – tenhle areál si jako první v Itálii koupil sněhové dělo (je to 30 let a tehdy byli v okolí za blázny) a dnes láká na 100procentní garanci sněhu v sezoně. Že budete mít každé ráno nachystaný perfektně řezaný manchester, má na Kronplatzu na starosti 300 zaměstnanců v trojsměnném provozu, 500 sněžných děl a desítky roleb řízených GPS lokátorem. Na jaře tady dokonce pořádají týdenní kurz jízdy se sněžnou rolbou, protože co víc si může přepracovaný manažer nebo znuděný investiční bankéř přát než zkrotit horu.

Kromě stovky kilometrů skvěle upravených sjezdovek tu ale najdete taky unikátní mix kultury a designu. Přímo ve vrcholku hory, jako korunu horského velikánu vysokého 2275 metrů, navrhla Zaha Hadid pro Reinholda Messnera dechberoucí objekt s muzeem horolezectví. A o 200 metrů dál, ve staré budově lanovky, letos v zimě otevřou muzeum horské fotografie Lumen, které ve svých útrobách spolklo i kongresovou halu.


Když si dáte pauzu

Zajeďte se podívat do malebného města Bruneck, které je přímo pod kopcem. Podívejte se na Kronplatz a blízké štíty Dolomit svrchu při vyhlídkovém letu vrtulníkem anebo při tandemovém letu na paraglidu, piloti létají i v zimě. Navštivte hrad Taufers a blízké vánoční trhy v Campo Tures. Kochejte se výhledem na hory a dejte si k tomu sklenku Teroldega, oblíbeného vína kuchaře a byznysmena Riccarda Lucqueho, majitele restaurací Aromi.

Kde bydlet – Forbes tip

V horském hotelu Hubertus v Olangu, kousek od dolní stanice jedné z lanovek na Kronplatz. Kromě luxusního wellness hned s několika saunami tam mají taky nadpozemský vyhřívaný skypool s výhledem na Alpy i Dolomity.

https://www.hotel-hubertus.com/


Kde se najíst

Přímo na vrcholu Kronplatzu nově otevírají restauraci AlpiNN v objektu muzea fotografie Lumen. AlpiNN je nový projekt Norberta Niederkoflera, tříhvězdičkového michelinského kuchaře, který pozvedl do gastronebe nedaleký resort Alta Badia (jeho restaurace Rosa Alpina i tamní svahy také stojí za návštěvu).

http://www.n-n.it/en/

Skvělé pro děti

Bezpečné široké sjezdovky a velký výběr tratí podle náročnosti – od úplných začátečníků až po profíky. Mají i speciální oplocený snowpark pro výuku dětí.


Skvělé pro snowboardisty

Na 119 kilometrech sjezdovek vinoucích se kolem jednoho obřího kopce je hned několik tratí ideálních pro snowboard. A k tomu bohatý snowpark rozdělený do několika sekcí, pro trénink freestylu profíků i pro úplné začátečníky, kteří si chtějí vyzkoušet první skoky.


Co s sebou

Sáňky: Na Kronplatzu jsou dvě sáňkařské dráhy.

Paraglidingovou výbavu: Pokud patříte mezi „padáčkáře“, nezapomeňte doma vybavení, protože tady se létá i v zimě. Startuje se přímo z vrcholu a přistává dole u lanovky, letovo je tu při severních směrech větru.