Val Gardena

Poměr sjezdovek (km)
52 105 18
Permanentka (den/týden)
50 eur / 269 eur
Sezóna
6. 12. 2018 – 7. 4. 2019

Sjezdovky v srdci Dolomit

Tady mezi horskými velikány snadno ztratíte řeč. Protože dechberoucí pohledy na rozeklané štíty Dolomit člověka naplňují posvátnou úctou k přírodě, která tuhle nádheru stvořila. Okolo vás se tyčí žiletky Sassolunga a obří masiv Selly a už jen zbývá poddat se tomu svrbění a nazout lyže. Ve Val Gardeně propojuje systém lanovek centra vesnic s vrcholky okolních hor a tahle síť 175 kilometrů lyžařských lákadel slibuje, že se tu nebudete nikdy nudit. Tohle údolí je taky nejlepším místem, kde můžete začít slavný lyžařský okruh Sella Ronda, který by měl alespoň jednou za život zkusit každý nadšený lyžař. Lanovky navíc Val Gardenu propojují s okolními středisky v rámci skipasu Dolomiti Superski, a tak je tohle místo lyžařským rájem v srdci Dolomit. Uspokojí i ty nejtvrdší hardcore lyžaře, třeba několika časomírami na trati, kde se můžou poměřit s profíky, anebo světoznámou sjezdovkou Saslong, která patří k těm nejprudším v Alpách a každý rok se tu konají závody ve sjezdu a Super-G.


Když si dáte pauzu

Kochejte se malebnými vesničkami St. Cristina, Ortisei a Selva di Val Gardena, je na co se dívat, i proto je celá oblast zapsaná na seznam UNESCO. Vyrazte na zimní procházku od Monte Pana na úpatí Sassolunga přes údolí Plan de Cunfin a jděte až k malebnému Seiser Almu, cestu zpátky si zkraťte lanovkou Florian. V polovině března nezapomeňte na rockový festival Rock the Dolomites, kdy se do Val Gardeny sjíždějí kapely z celého světa.

Kde bydlet – Forbes tip

Skvělých míst k bydlení je ve Val Gardeně nespočet, chápejte, tohle místo turismem žije už dlouhé desítky let. Jestli ale chcete zkusit něco opravdu výjimečného, ubytujte se v útulku umělcově, v Artefugiu. Tyhle lofty z bývalého ateliéru vytvořil Aron Demetz jako eklektickou směs starého, moderního, designového s mořem umění a špetkou kýče. Wow efekt a výhled na vrcholky hor zaručeny.

https://www.artefugium.it/en/


Skvělé pro snowboardisty

Val Gardena nabízí luxusní možnosti vyžití těm, kdo jezdí na dvou prkýnkách, i těm, kteří se raději vyřádí na jednom prkně. Snowboardisté si tady užijí hned dva velké snowparky. Piz Sella nabízí tři velké rampy, boardercross a sněžný tunel. Vyblbnou se tam i začátečníci a rodiny s dětmi. V rámci programu Val Gardena Super Freestyle můžete každou středu a sobotu trénovat se snowboardovými profíky nové skoky a triky, registrovat se můžete v místních lyžařských školách.

Co s sebou

Plavky: Různých spa a wellness hotelů je ve Val Gardeně nepočítaně. Na uvolnění svalů po lyžovačce zkuste velký bazén Mar Dolomit anebo sennou lázeň.

Skialpy: Val Gardena a vlastně celé Dolomity jsou rájem pro skialpinisty. V turistickém centru v údolí vám poradí hned několik oblíbených tras, taky legendární Sella Rondu si můžete dát na skialpech, i když to bude o dost náročnější.


Skipass a jeho rozsah

Je součástí Dolomiti Superski, který platí i v řadě jiných středisek (dohromady 420 lanovek a vleků).