Krkonoše

Krkonoše

Krkonoše jsou hory mnoha českých nej. Jsou nejvyšší, nejnavštěvovanější, jediné s vysokohorským rázem a neuvěřitelně pestrou přírodou. Najdeme zde strmé ledovcové kary, rozlehlé horské louky, skalnaté hřebeny i malebná údolíčka lemovaná roubenými domky. Zaposlouchejme se do hukotu vodopádů i tajemného ticha slatí a rašelinných jezírek. A pak je zde Sněžka, tato důstojná královna hor, která shlíží na celé své panství.

Sportem číslo jedna v Krkonoších v zimě je lyžování. Krkonoše a zdejší lyžařské areály nabízejí vysoký standard služeb, který snese srovnání se zahraničními středisky. Krkonoše mají každému co nabídnout, od prvních nesmělých pokusů sotva chodících dětí po zkušené lyžaře a snowboardisty. Lyžařské půjčovny a školy pro nejmenší a méně zkušené, snowparky pro odvážnější, noční lyžování pro romantiky. A pokud sjezdovky vyměníte na nějakou dobu za běžky, naše nejvyšší hory vám nabídnou stovky kilometrů upravovaných běžeckých stop. Vyberte si z následujících možností a užijte si mrazivé a krásně slunečné dny na lyžích.
 

Obrázek rezortu není k dispozici
5 5 5
Detail
Tip partnera Peak Performance

Jak se obléct na hory?

Když už za sebou máte příjemné rozhodnutí, že se vydáváte na hory, na řadu přichází otázka, co s sebou. Rozhodli jste se vyzkoušet freeride? Propadli jste současnému trendu skialpinismu? Nebo si nejradši užíváte carvingový oblouk na upravených tratích? Každá aktivita si žádá své, ale něco mají zároveň i společné.

Základem je první vrstva, resp. base layer, která má zahřát, odvádět vlhkost a rychle schnout a být vaší druhou kůží. Pro správnou funkčnost a maximální komfort je důležité složení materiálu. Často se používá například Thermocool nebo merino vlna. Výhodou vlny je, že hřeje i když se lehce spotíte a zároveň je odolná proti pachům. Myslete pak na to, že byste pod takto funkčním oblečením neměli mít bavlněné spodní prádlo, protože tím narušíte správnou funkčnost. Základní vrstva už dávno nejsou jen nudné podvlíkačky. Naopak, v dnešní nabídce jsou kousky, které snadno sladíte se střední vrstvou.

Střední vrstva, resp. mid-layer je ale široký pojem. Záleží hodně na venkovních teplotách, svrchní vrstvě a vašich preferencích. Nicméně váš komfort by měl být na prvním místě, takže nesmí chybět strečový materiál opět s příměsí funkčních materiálů. Můžou to být mikiny také v kombinaci s merino vlnou nebo oblíbené „hybridky“. To jsou superlehké rozepínací bundy, které mají na nejnáchylnějších částech těla (trup, záda a předloktí) péřovou výplň.

Pomalu se dostáváme ke svrchní vrstvě – bundě a kalhotám. Zde si musíte položit otázku, jaký je váš styl. Patříte mezi sportovnější lyžaře a chcete se cítit maximálně pohodlně za každého počasí? Máte rádi funkční minimalismus a ještě ke všemu švédský? Značka Peak Performance vám bude vyhovovat. Gore-Texové bundy i kalhoty vás ochrání před metrovým prašanem i mokrou lanovkou. Podstatou je membrána, která obsahuje více než 1,4 miliardy mikroskopických pórů na čtvereční centimetr. Tyto póry jsou 20 000krát menší než kapka vody, ale 700krát větší než molekula vodní páry. Membrána Gore-Tex® je díky tomu z vnější strany zcela nepromokavá, ale z vnitřní strany umožňuje odvod potu.  Vodní sloupec může být až 28.000mm. Takže odolnost vůči nenadálé nepřízni počasí je zaručena.

Jestli jste rádi v teple, sáhněte po péřových bundách. Ideální složení je nejčastěji poměr kachního a prachového peří 90/10. Nově se objevují na trhu již i bundy, kdy kapuci můžete nasadit i přes helmu, aby vám nikde nefoukalo. Existuje i unikátní systém stahování Boa®, jedním otočením knoflíku nastavíte kapuci tak, aby vám přesně padla. 1 kliknutí = 1 mm, lze to nastavit rychle a přesně pouze jednou rukou. Lyžařské kalhoty jsou kapitola sama pro sebe. Mezi současné trendy zejména v dámské kolekci patří upnuté softshellové kalhoty s vysokým pasem podobné kdysi oblíbeným „šponovkám“, ale s odolným povrchem proti mokrému sněhu či větru. Ani u kalhot nezapomínejte na pohodlí, zejména na volnost pohybu při správném lyžařském postoji. Příjemný pocit, padnoucí střih a stylový design se vám pak bude hodit i na apres-ski.

NALEZENÁ STŘEDISKA
Poměr sjezdovek (km)
2.9 1.7 0.9
Permanentka (den/týden)
500 Kč / 2640 Kč
Poměr sjezdovek (km)
7.3 13.4 3.7
Permanentka (den/týden)
1000 korun / 5200 korun
Poměr sjezdovek (km)
7.5 4.8 1.4
Permanentka (den/týden)
650 korun / 3100 korun
Poměr sjezdovek (km)
19.3 23.1 1.2
Permanentka (den/týden)
810 korun / 4110 korun