Krušné hory
Krušné hory se táhnou podél severozápadní hranice Česka s Německem a během historie toho zažily hodně. Kdyby mohly, vyprávěly by příběhy o stříbrné horečce, o podzemích s nekonečnými šachtami, ale taky o poválečném vysídlování Němců nebo likvidaci politických vězňů v jáchymovských dolech.
Osud hor píše jejich nevídané nerostné bohatství a zájmy těžařů. Od nepaměti se tady těžilo stříbro, cín, měď, olovo a železo. Ve 20. století se k tomu přidal, mimo jiné, i uran.
Objevy z místního mineralogického ráje ovlivnily i světové dějiny. Právě v jáchymovském smolinci manželé Marie a Pierre Curieovi v roce 1898 objevili silně radioaktivní radium, které o 12 let později spolu s poloniem dokázali z odpadového materiálu izolovat. V těch dobách se přišlo i na zdraví prospěšné účinky radonové vody a v roce 1906 vznikly v Jáchymově první radonové lázně na světě.
Krušné hory už nejsou těžbou znetvořenou měsíční krajinou, na její rekultivaci se tady hodně pracuje. Stejně jako na rozvoji a propojení sasko-českého turismu. Hory svojí krásnou přírodou připomínají Šumavu a nabízejí desítky lyžařských areálů včetně největšího Klínovce, síť turistických tras a naučných stezek. Vydejte se na divoký severozápad!