Bormio

Poměr sjezdovek (km)
24 59 6
Permanentka (den/týden)
27 eur / 151 eur
Sezóna
1. 12. 2018 – 19. 4. 2019

Bílá hora s horkými prameny

Lyžařský resort zahrnující Bormio a sousední Santa Caterinu a San Colombano leží přímo u švýcarských hranic a spadá do širší oblasti Alta Valtellina. Tady v nejsevernějším cípu Lombardie najdete poloprázdné dlouhé a slunné svahy Cima Bianci, Bílé hory, a pod ní malebné starobylé město Bormio sevřené mezi třítisícovkami. Cima Bianca nabízí vysoké převýšení a dlouhé členité středně těžké tratě, které můžete sjet do mezistanice nebo až dolů do města. Alta Valtellina je ideální oblast pro milovníky prašanu, tak zkuste i lyžování ve volném terénu, domluvit si tu můžete i freeridové instruktory. Lyžování nad Bormiem navíc můžete kombinovat i se sklouznutím na blízkém ledovci u Passa Stelvia, s náročnějšími svahy na Santa Caterině a San Colombanu, a hlavně za kopcem čeká další skvělý resort, Livigno, kde můžete lyžovat na stejný skipas.

Bílá hora a nedotčená příroda okolo i historická městečka v údolí skýtají i další požitky, nejenom ty sportovní. Okolo Bormia vyvěrá hned několik termálních pramenů, takže pokud preferujete relax v horkých lázních a lyžování odměněné luxusním wellness, tohle je destinace pro vás.


Když si dáte pauzu

Kochejte se krásami starobylého Bormia. Domluvte si tandemový slet na paraglidu z Cima Bianci. Rozhodně navštivte místní termály.

Kde bydlet – Forbes tip

To je jednoduché. Není lepšího místa, kde se v Bormiu ubytovat, než přímo v místních termálních lázních. V hotelu na vás dýchne historie a své kosti zkřehlé z celodenní lyžovačky tu můžete naložit do elegantních bazénků s termálními prameny. Vyberte si mezi hotelem Bagni Nuovi, který je novější, secesně vyzdobený a poněkud honosnější, a hotelem Bagni Vecchi, postaveným u původní starobylé budovy lázní, kde můžete spát v historických elegantně zrekonstruovaných kamenných pokojích. Obě místa jsou krásná a budete na ně dlouho vzpomínat. Neomezený vstup do výjimečných termálů je samozřejmě v ceně.

https://www.qcterme.com/en/bormio/hotel-bagni-vecchihttps://www.qcterme.com/en/bormio/hotel-bagni-nuovi


Skvělé pro snowboardisty

V Bormiu najdete menší snowpark na trénování skoků a triků, ale hlavně skvělé možnosti pro freeride v prašanu mezi hřebeny třítisícovek.

Co s sebou

Výbavu na freeride: Jestli máte rádi svahy neohraničené sjezdovkami a holdujete prašanu, nezapomeňte si s sebou do Bormia sbalit vybavení, protože tady ve třech tisících v oblasti Vallone si užijete freeridu až nad hlavu (doufáme tedy, že ne doslova). Vybavení včetně povinné lavinové lopaty, sondy, batohu a vyhledávače se dá v Bormiu taky zapůjčit.

Plavky: Rozhodně si je zabalte, protože tahle oblast je protkaná horkými vřídly a v Bormiu je hned několik míst, kde se můžete rozvalit v horké lázni. Místní QC Terme prostě nemůžete vynechat.

Paraglidingovou výbavu: Pokud patříte mezi „padáčkáře“, vezměte si výbavu s sebou, protože na Cima Biance se létá i v zimě. Z mírného svahu můžete odstartovat s lyžemi i se snowboardem na nohou.