Livigno

Poměr sjezdovek (km)
30 65 20
Permanentka (den/týden)
43 eur / 222 eur
Sezóna
1. 11. 2018 – 1. 5. 2019

Nákupy na lyžích

Tohle lyžařské středisko v severní Lombardii leží přímo u švýcarských hranic a vyniká nad jinými v Alpách dvěma věcmi. Zaprvé je tu duty free zóna, takže se můžete odvázat při nákupech a neutratíte tolik. Alkohol, nejnovější gadgety ani benzin do zásoby sem rozhodně nevozte – to všechno tu pořídíte výrazně levněji než doma nebo jinde po cestě. Tohle všechno je ale bonus navíc, stejně sem většina lidí míří za tím hlavním, za sněhem. A to je ta druhá věc, kterou Livigno vyniká. Přes 100 kilometrů skvěle upraveného manšestru a k tomu kilometry a kilometry vyhrazené pro divokou jízdu v prašanu. Tady se můžete vrátit k lyžařským kořenům. Navíc se v Livignu lyžuje déle než v okolních střediscích. Tenhle resort sevřený mezi kopci, kterému se přezdívá malý Tibet, si totiž drží dobrou kvalitu sněhu i později na jaře, kdy už jinde sezona skončila. A to navzdory sluníčku, které tou dobou už příjemně hřeje. To je navíc pro Livigno typické, místní mikroklima zajišťuje krásné počasí po většinu sezony, slunce tu koneckonců mají i ve znaku. Od začátku dubna do konce sezony v květnu navíc v Livignu nabízejí k hotelovému pobytu delšímu než čtyři dny skipas zadarmo. A to už se vyplatí, i protože tenhle lyžařský resort často vítězí v anketách o nejlepší italskou lyžovačku.


Když si dáte pauzu

Udělejte si výlet na půjčeném sněžném skútru anebo otestujte jízdu na fat biku, sněžném kole. Kochejte se ze sluneční terasy výhledy na okolní hory, samozřejmě se sklenkou bombardina – to je tady skoro povinnost, protože tuhle horkou sladkou parádu v Livignu vymysleli a odsud se rozšířila do après ski po celém světě. Zajeďte do sousedního Bormia, které je o údolí vedle a mají tam úžasné termály.

Kde bydlet – Forbes tip

Pokud preferujete soukromí a rádi se o sebe staráte sami, zabookujte si Les Fleurs Bleues. Jednoduché, ale elegantní apartmány navržené světovými architekty, kde na vás dýchne alpská pohoda a teplo z krbu.

https://www.lfblivigno.com/lesfleursbleueschaletswholivigno.html

Pokud se rádi necháváte opečovávat v hotelu, vyberte si hotel Sporting se svěžím designem a pěkným velkým spa doplněným o atrakce pro děti. 

https://www.hotelsportinglivigno.com/en/


Skvělé pro děti

V Livignu mají velký snowpark postavený do tvaru sněžného hradu a řadu mírných svahů bezpečných pro děti. Navíc tu nabízejí rodinné týdny, kdy ve vybraných termínech nemusíte dítěti platit ubytování a k tomu dostane i skipas, lekce lyžování a zapůjčení vybavení zdarma.

Skvělé pro snowboardisty

Na svazích Livigna mají kilometry tratí vyhrazené pro freeride, a když vás omrzí lyžování v prašanu, zabavíte se v místním snowparku. Mottolino letos vyhrálo cenu za nejlepší snowpark v Itálii – i díky tomu, že tu umějí celou dráhu udržet v perfektní kondici až do posledních dubnových dní. A ocenění získal i snowpark Carosello 3000.


Skipas a jeho rozsah

V rozšířené verzi platí pro celou lyžařskou oblast Alta Valtellina, tedy i pro sousední resorty Bormio, Santa Caterina a San Colombano.


Co s sebou

Výbavu na freeride: Jestli máte rádi svahy neohraničené sjezdovkami a holdujete prašanu, nezapomeňte si s sebou do Livigna sbalit vybavení, protože tady mají špičkové podmínky pro freeride. Jen nezapomeňte na povinný lavinový vyhledávač, lopatu, sondu a lavinový batoh.

Plavky: V Livignu najdete nejvýše položený akvapark v Evropě, kromě toboganů pro děti tam mají i sauny a turecké lázně, vířivky a bazén se slanou vodou.

Sněžnice: Tras pro nadšené pěší turisty tu mají i v zimě hned několik, na sněžnicích se budete moct pustit i mimo upravené stezky. Využijte možnosti treku s místními horskými vůdci.

Běžky: V Livignu se jezdí i tradiční běžkařský závod Sgambeda, takže nemějte obavy, tady mají tratě na proběhnutí se na lyžích připravené – a to i brzo předtím a dlouho potom, co jinde už není sezona.