Val Thorens

Poměr sjezdovek (km)
29 30 7
Permanentka (den/týden)
62 eur / 354 eur
Sezóna
17. 11. 2018 – 8. 5. 2019

Nejvyšší lyžovačka ve Třech údolích

Val Thorens je vrchol toho, co můžete v lyžování zažít. A nejenom proto, že je se svou výškou 2300 metrů nad mořem nejvýše položeným evropským skiresortem. Je taky součástí Tří údolí, jedné z největších lyžařských oblastí na světě, propojené do komplexu více než 600 kilometrů tratí. I samotné Val Thorens ale vezme dech. Své vysoké poloze vděčí za perfektní sněhové podmínky až dlouho do jara, sjezdy si tu užijete pod ledovci na holých nezalesněných pláních, na svazích, které se okolo Val Thorens otevírají jako amfiteátr. Místní svahy nadchnou hlavně zdatné lyžaře, ale otevření tu jsou všem. V místním resortu navíc nabízejí i asistované jízdy na upravených lyžích a sjezdových vozítkách pro tělesně postižené.

Když už byste potřebovali změnu, můžete vyrazit do jednoho ze sousedních údolí, výhoda Trois Vallées je, že jsou kompletně propojená lanovkami, nemusíte vůbec sundat lyže. Na Val Thorens navazují střediska Les Menuires, Méribel, La Tania a superluxusní Courchevel. Ve Třech údolích najdete hotely a apartmány přímo na svazích, dvoutisícové převýšení a dlouhé sjezdovky, které uspokojí i závodní lyžaře. Tenhle komplex je tak rozsáhlý, že se ani nepokoušejte projet ho za den. Budete mít co dělat i týden. Pár tipů, co neminout: Nejdelší sjezdovka ve Val Thorens měří 12 kilometrů a má převýšení 1400 metrů. Nejtěžší je půlkilometrový Couloir Emile Allais v Courchevelu, Piste Leo Lacroix v Les Menuires nebo šestikilometrový Combe de Caron ve Val Thorens.


Když si dáte pauzu

„Proleťte“ se místo sjezdu dolů. Ve Val Thorens vede mezi dvěma lanovkami obří zipline, lanová dráha zavěšená v nadmořské výšce 3000 metrů nad mořem, která údolí spojuje se sousedním Orelle. Dvě minuty letíte připoutaní na laně rychlostí až 100 kilometrů za hodinu. Jestli se raději držíte při zemi, zkuste zimní potápění pod ledem. Svět pod zamrzlou krustou ledového jezera Lac du Lou můžete s instruktorem okusit, i pokud jste se ještě nikdy nepotápěli.

Kde bydlet – Forbes tip

Luxusních hotelů a chaletů je ve Val Thorens spousta (nezklame vás třeba La Datcha s vlastním simulátorem formule 1), pokud ale hledáte místo s puncem „něčeho jiného“, doporučujeme hotel Pashmina Le Refuge a noc strávenou v nafukovací bublině. Tahle variace na iglú s panoramatickou průhlednou stěnou vás okouzlí postelí plnou kožešin a sudem s horkou vodou na soukromé terásce hned vedle vaší bubliny (http://www.hotelpashmina.com/en/).


Skvělé pro snowboardisty

Místní snowpark má dohromady 70 tisíc metrů čtverečních a připravené jsou v něm jak trasy pro děti a freestylové nováčky, tak pořádně ostré rampy pro profíky.

Co s sebou

Skialpy: Synchronizujte budíček s vycházející jitřenkou a vyrazte na nočně-ranní výlet na skialpech. Kochání se východem slunce je v ceně a celá akce končí společnou snídaní.

Potápěčskou výbavu: Jestli máte zkušenosti se zimním potápěním, svoje vybavení si nenechávejte doma. Na blízkém jezeře Lac du Lou se můžete podívat pod ledovou krustu na svět pod vodní hladinou.

Freeridovou výbavu: Vyrazte do neupraveného terénu na luxusní prašan. Nezapomeňte na povinnou lavinovou výbavu a zvažte možnost vyrazit s místním průvodcem.