Čtyři údolí

Poměr sjezdovek (km)
107 202 103
Permanentka (den/týden)
1650 korun / 7400 korun
Sezóna
10. 11. 2018 – 22. 4. 2019

Když nechcete týden sundat lyže

Největší švýcarské středisko 4 Vallées spojuje čtyři údolí, kde vás čeká nepočítaně zimních zážitků. Úchvatné výhledy na Mont Blanc i Matterhorn, měkoučký prašan a rozmanité divoké lyžování. Ve Čtyřech údolích leží dva horské velikány a k nim vede šest navzájem propojených středisek: Verbier, Nendaz, Veysonnaz, Thyon, La Tzoumaz, Bruson. Šest resortů a každý jiný a nad nimi do 3330 metrů se tyčící Mont Fort a o něco níž Mont Gelé. Tady i za týden poctivého lyžování budete mít co dělat, abyste jednu sjezdovku sjeli dvakrát. S převýšením dva tisíce metrů a celkem 412 kilometry tratí jsou Čtyři údolí místem, kde si úplně každý lyžař a snowboardista najde to pravé. Uspokojí i profíky, třeba černá sjezdovka z Mont Fortu dolů do Gentianes je jen pro ty nejodvážnější. Jedna z nejtěžších oficiálních sjezdovek v Evropě začíná jako neupravený krpál s boulemi a končí v krásně rovné vysoustružené spodní partii. Sjedete jednou, pamatovat si ji budete do konce života. Ale nebojte se, svahy a sjezdovky ve Čtyřech údolích jsou pestré a zalyžuje si tu opravdu každý, i úplní začátečníci. Jen nečekejte stovky kilometrů manšestru jako třeba v Zermattu, tady to mají rádi au naturel. Však Verbier je Mekka freeriderů celého světa. A taky centrum místního nočního života, resort s luxusními butiky i restauracemi a místo, kde se můžete praštit přes kapsu. Zatímco ve Verbieru to žije na 200 procent a tenhle resort a jeho sjezdovky můžou být někdy trochu přelidněné (alpským prizmatem, ne českým), ostatní údolí jsou klidnější. Nendaz je ideální destinace pro rodinu. A cenově přijatelný Thyon pro všechny, kdo nehledají luxus a mají rádi klid a takovou tu alpskou pohodu. Čtyři údolí jsou dobře sjízdná i na jaře – zatímco dole se to už začíná zelenat, nahoře pořád leží prašan.


Když si dáte pauzu

Udělejte si výlet na sněžnicích (pokud nemáte vlastní, dají se v údolí půjčit) anebo zavzpomínejte na zimní prázdniny a vyblbněte se na nejdelší sáňkařské dráze v téhle části Švýcarska. Má 10 kilometrů a náčiní dle vašich preferencí (ať už fandíte saním, bobům, anebo lopatám) vám tu také půjčí.

Kde bydlet – Forbes tip

Tentokrát se vyhněte velkým hotelům a vyberte si jednu z mnoha horských chat a chatiček, které Čtyři údolí nabízejí. Oheň v krbu, soukromá sauna, obývák s kožešinou a dost místa pro celou rodinu nebo desítku přátel. To by šlo, ne?

https://bit.ly/2TWrO9w


Skvělé pro děti

Čtyři údolí nabízejí přes 100 kilometrů sjezdovek s mírným sklonem, takže děti nebo začátečníci se tu nebudou nudit ani za týden. Ideální pro rodinu s dětmi je resort Nendaz, kam vedou mírné modré a červené trasy a kde najdete rozlehlé chaty, kam se vejde celá rodina, a taky hřiště přímo ve vesnici. Nendaz je vybavený i funparkem pro děti a kotvami pro ty, kdo s lyžováním teprve začínají.

Skvělé pro snowboardisty

Kromě toho, že je tohle místo zaslíbené freeridu – za stovkami kilometrů tras prašanem se sem jezdí z celého světa –, ve Verbieru mají i jeden z nejlepších švýcarských snowparků.


Co s sebou

Lavinovou výbavu: Verbier je ráj freeriderů, konají se tu i závody Xtreme Verbier a Verbier High Five. Ale i když vyrazíte jenom na pohodu, nepodceňte situaci a vezměte si s sebou lavinový batoh, lopatu, vyhledávač a lavinovou sondu.