Lyžování pod vrcholem Matterhornu
Tohle je nejvýš, kde si můžete v Alpách zalyžovat. Lanovky tu končí na dotek od čtyřtisícovek a sníh tu na svahu na dychtivé lyžaře a snowboardisty čeká celý rok – i když nejlepší je to nad Zermattem samozřejmě v zimě, kdy tady máte absolutní jistotu sněhu a rolbaři pro návštěvníky chystají 322 kilometrů sjezdovek všech úrovní. Můžete si navíc vybrat, jestli budete lyžovat na švýcarské, anebo na italské straně Matterhornu v Cervinii.
Ideální podmínky jsou tu i pro vyznavače zimní turistiky, třeba na sněžnicích. A i když má Zermatt pověst uhlazeného střediska, odkud fandové divokých a neupravených svahů utíkají třeba do blízkého Verbieru, resort pod Matterhornem má co nabídnout i freeriderům (kde jinde vyzkoušet heliskiing?) a skialpinistům.
Nejvíc si tu ale přijdou na své milovníci klasického sjezdového lyžování, pro něž je Zermatt skoro povinnou zastávkou, kterou by si měli ve svém lyžařském deníčku alespoň jednou za život odškrtnout. Ti ocení třeba sjezd z Klein Matterhornu z výšky 3883 metrů, který je dlouhý 17 kilometrů a má převýšení těžko uvěřitelných 2300 metrů. Tenhle premiérový švýcarský resort vysoko v horách nabízí taky ty nejlepší scenerie, koneckonců je obklopen hned několika čtyřtisícovkami. A na své si tu přijdou i vyznavači luxusu. Potěší, že na všech lanovkách a části sjezdovek funguje wi-fi zdarma. Pozor si ale dejte na jednu věc – do Zermattu se nedostanete autem. Místní se už před 50 lety rozhodli, že budou myslet ekologicky, a odmítli výstavbu velké silnice, která by Zermatt spojila se světem. A k ceduli Zermatt postavili zákaz vjezdu. Zásoby sem od té doby dopravují vlakem a podobně přijeďte i vy.
Na après ski zajděte do dekadentního The Vernissage (kino, bar, restaurace a galerie v jednom). Užijte si speciální fondue večeři s astronomem na observatoři na Gornergratu, který dokáže vyprávět nejen o hvězdách, ale i o jejich příbězích na pozadí řecké mytologie. A pokud jste fandové do železnice, rozhodně vyrazte na cestu vyhlídkovým ledovcovým expresem (možná nejpomalejším rychlíkem světa), který spojuje Zermatt a St. Moritz a vede skrz 91 tunelů a přes 291 mostů včetně ikonického Landwasserského viaduktu.
V Zermattu je nepočítaně luxusních adres k bydlení, ale penthouse designéra Heinze Julena nad nimi stejně vyniká. S prosklenou fasádou i střechou a panoramatickým výhledem na celé městečko i okolní hory, tohle místo vám vezme dech.
Zermatt je skoro povinný zářez nejen pro všechny milovníky vysokých hor a dlouhých sjezdů, ale taky pro gurmány na lyžích (i bez nich). Tenhle švýcarský resort se totiž proslavil i jako destinace s těmi nejlepšími a nejprestižnějšími restauracemi a kluby v Alpách. Na večeři zkuste michelinské Capri, stylové Cervo anebo Chez Vrony pro gurmet zážitek s nejlepším výhledem. Můžete si najmout i průvodce, který vás vezme na gurmánskou procházku po Zermattu. Anebo si povinné zastávky pro foodies projděte virtuálně s tímhle Forbes průvodcem: https://www.forbes.com/sites/juyoungseo/2016/02/27/a-foodies-ski-resort-top-restaurants-in-zermatt-switzerland/#54a7e7fe7887.
Malé a velké skokánky, muldy, zábradlí i schody. Místní snowpark pod Malým Matterhornem je vybavený pro všechny, kteří zábavu na prkně berou hodně vážně.
Skialpy: Oblíbená je třeba trasa Haute Route, která do Zermattu vede z Chamonix a objedete na ní alpské velikány Mont Blanc a Matterhorn.
Něco na sebe: Ulice Zermattu připomínají módní molo a některé místní podniky mají přísný dresscode, proto si taky zabalte do kufru pár kousků slušnějšího oblečení. Ale když zapomenete a nebudete mít co na sebe, pohroma se nekoná. Zermatt je plný módních butiků.